Wraz z rosnącą popularnością zakupów przez internet, drastycznie zwiększa się zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową w naszym kraju. Powstają specjalne strefy ekonomiczne zrzeszające konglomeraty magazynów dla gigantów sprzedaży internetowej. W ostatnich latach można było usłyszeć o niezwykle istotnym wydarzeniu, jakim było otwarcie w okolicach Poznania centrum logistycznego największego sklepu internetowego na świecie. Jak można łatwo się domyślić, taka placówka to kilka tysięcy nowych miejsc pracy dla Polaków. Jednak w obecnych czasach przy postępującej automatyzacji, a także ciągle zwiększającym się ruchu towarów, to nie ludzie odgrywają coraz większą rolę, a maszyny. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia magazynów, centrów logistycznych, przepakowni lub innych tego typu miejsc, gdzie mamy do czynienia z dużymi ciężarami, jest między innymi wózek widłowy.
Wózek widłowy podstawowym narzędziem pracy nie tylko w centrach logistycznych
Nie każdy wie, że zwyczajowo nazywany wózkiem widłowym pojazd tak naprawdę jest wózkiem jezdniowym podnośnikowym. Jego przeznaczenie to przenoszenie i przewożenie materiałów o znacznej wadze (nawet wynoszącym do kilkudziesięciu ton), używany jest głównie do prac rozładunkowych w magazynach, portach oraz fabrykach. Najczęściej materiały przeznaczone do przemieszczenia umieszcza się na paletach, wykonanych zazwyczaj z drewna o wymiarach 1000 x 1200 milimetrów lub 800 x 1200 milimetrów.
Wózki widłowe zazwyczaj składają się z szeregu części i mechanizmów połączonych ze sobą i napędzanych kilkoma rodzajami paliwa. Silniki używane w podnośnikach dzielą się na dwa rodzaje: silniki niskoprężne zasilane benzyną lub gazem ziemnym LPG i silniki wysokoprężne, zasilane olejem napędowym. Ważnym elementem takiego silnika jest pompa paliwa do wózka widłowego, która jak inne elementy konstrukcyjne, jest narażona na ciągłą i intensywną eksploatację. Istnieją również widlaki napędzane silnikami elektrycznymi, zasilane akumulatorowo. Baterie w tego typu pojazdach charakteryzują się znacznie wyższą odpornością na ciągłą pracę w porównaniu z tymi, które znamy z samochodów osobowych.
Mimo, że klasyczny wózek widłowy posiada cztery koła, można spotkać też modele z konstrukcją opartą na trzech kołach. Warto wtedy zwrócić uwagę na dobranie odpowiednich opon do wózków widłowych. Poza typowymi elementami wyposażenia wózków widłowych i częściami do nich ważne są też przeciwwagi. Są to dodatkowe obciążenia umieszczane zazwyczaj w tylnej części widlaków, które mają za zadanie zapewnić jego równowagę podczas przewożenia przedmiotów przeciążających przód pojazdu. Te akcesoria można znaleźć u profesjonalistów zajmujących się dostarczaniem części do wózków widłowych oraz podestów ruchomych.
Elementy sterujące wózka widłowego
Urządzenia sterujące ruchem wózka są podobne do samochodowych – występuje kierownica oraz pedały gazu i hamulca, często też, choć nie zawsze, sprzęgło (coraz popularniejsze są wózki widłowe z automatyczną skrzynią biegów). Zależnie od zastosowanego układu napędowego możemy wyróżnić:
-
przekładnię wyposażoną w sprzęgło cierne (ruch obrotowy przenoszony za pomocą wykorzystanych w konstrukcji cierni)
-
przekładnię wykorzystującą sprzęgło hydrokinetyczne (ruch obrotowy możliwy do wykonania z wykorzystaniem cieczy, na przykład oleju lub dedykowanej emulsji)
-
skrzynię biegów hydrostatyczną (wykorzystuje pompy wyporowe oraz silniczki wielotłokowe)
Operator wózka widłowego musi mieć na uwadze środek ciężkości maszyny, który jest inny niż w przypadku samochodu osobowego. To właśnie dlatego, aby móc pracować na widlaku, potrzebny jest ukończony kurs sfinalizowany egzaminem państwowym. Skręt wykonany z dużą prędkością z ładunkiem może niestety zakończyć się bardzo źle – wywróceniem na bok maszyny, a nawet dachowaniem. Mało kto wie, że wózki widłowe oferują zazwyczaj tylko dwa biegi – wolny i szybki w obu kierunkach jazdy (naprzód i wstecz). Niektóre widlaki wyposażone w przekładnię hydrokinetyczną oferują tylko dwa pedały: jeden do jazdy w przód i jeden do jazdy w tył. Warto również wiedzieć, że wózek widłowy oferuje o wiele większą zwrotność oraz mniejszy promień skrętu od większości samochodów osobowych. Cecha ta pozwala na znacznie precyzyjniejsze manewrowanie w niewielkich pomieszczeniach i na małych placach. Tanie części do wózków widłowych, w tym skrzynie biegów nie są zawsze łatwe do znalezienia, lecz elementy sterujące na szczęście nie zużywają się często.
Fabryka i magazyn to nie tylko widlaki
W wielu firmach podstawowym narzędziem pracy na wysokościach są podesty ruchome, które doskonale sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach. Składają się one z platformy lub tak zwanej gondoli („koszyk” w którym stoją pracownicy). Na rynku znajdziemy różne modele podestów ruchomych od wielu producentów. Wytwarzaniem tego typu sprzętu zajmują się tacy producenci, jak JLG, Snorkel czy GENIE, a jednym z bardziej znanych producentów na świecie jest HAULOTTE. Bez znaczenia jest to, jakiej firmy posiadamy „zwyżkę” – trzeba pamiętać o serwisowaniu sprzętu z wykorzystaniem wysokiej jakości części do podestów od zaufanych dostawców.
Kolejnym sprzętem często wykorzystywanym przy pracy z towarem, ale także w serwisach samochodowych i mechaników są podnośniki, a tak właściwie dźwigniki. Jest wiele rodzajów podnośników, od tych małych do zmiany koła aż do tych dużych wykorzystywanych przy wielkogabarytowych maszynach czy towarach. Części z jakich składają się podnośniki to zwykle mechanizm przenoszący moment siły (zębatkowy lub śrubowy) napędzany ręcznie, pneumatycznie lub hydraulicznie oraz inne, pomocnicze elementy konstrukcyjne.
Postaw na profesjonalizm!
Pomimo, że maszyny takie jak wózki widłowe, podesty ruchome, ładowarki czy podnośniki są powszechnie stosowane przy pracach z materiałami o znacznym ciężarze lub tam, gdzie wymagane jest przeniesienie czegoś na większą wysokość, nie zawsze łatwo jest dostać do nich wysokiej jakości komponenty. Z pomocą przychodzi firma Liftbay, prowadzona przez zespół profesjonalistów zajmujących się dostarczaniem części do podestów ruchomych oraz wózków widłowych. Ich celem jest kompleksowa obsługa, doradztwo oraz wsparcie techniczne każdego przedsiębiorcy, który w swojej firmie eksploatuje maszyny tego typu. W sklepie firmowym można znaleźć szeroki asortyment do widlaków i ładowarek wszystkich wiodących producentów. Głównym celem jest kompleksowa obsługa klienta, zwłaszcza z zakresu szerokości oferowanego asortymentu. Cechy wyróżniające to przedsiębiorstwo spośród konkurentów to przede wszystkim: dbanie o klientów, bezpieczeństwo zakupów, szeroka oferta, niskie ceny, fachowa pomoc.
Firma LiftBay dbając o ciągły rozwój i dostarczanie jak najwyższej jakości wsparcia dla klientów poszukuje wysoko wykwalifikowanych pracowników oferując przy tym szereg benefitów oraz dobre zarobki, adekwatne do wykonywanej pracy. W LiftBay zarówno klienci, jak i pracownicy są traktowani uczciwie i profesjonalnie. Jeżeli szukasz profesjonalnego wsparcia i najwyższej jakości obsługi w biznesie, LiftBay jest najlepszym wyborem. Szczegółowe informacje na temat dostępnego asortymentu znaleźć można na stronie www.LiftBay.pl oraz pod numerem telefonu 790 543 800.
sprawdź inny temat: